A092

BUDYNEK WIELORODZINNY. CZELADŹ – PIASKI

Zespół czterech budynków wielorodzinnych w Czeladzi, dzielnica Piaski, otoczone zabytkową zabudową pokopalnianą.  Bryła nowych budynków opiera się o proste zasady funkcjonalności i estetyki. To cztery identyczne kubatury z płaskimi dachami, różnie wykończonymi elewacjami, których plastyka zależy od strony świata, a kolorystyka od relacji wzajemnego położenia.
Od zachodu zaprojektowano loggie, od wschodu głównie balkony, poza narożnikiem południowym. Dla obu form zaproponowano wykończenie drewniane, przyjazne dla mieszkańców. Wszystkie elewacje po obwodzie zespołu budynków wykończono szarą cegłą, natomiast do fasad znajdujących się naprzeciw siebie dobrano biały tynk, przy czym klatki schodowe zostały wyróżnione szarym tynkiem. Można odnieść wrażenie, że bryły plastycznie porozcinano i rozsunięto.
Wewnątrz zapewniono mieszkania o zróżnicowanym metrażu i nowoczesnym układzie, z apartamentami na ostatniej kondygnacji, wygodne klatki schodowe z windami, a także parking podziemny.
Dla mieszkań na parterze przewidziano obszerne ogródki. Ponadto, duża część działki po zachodniej stronie została przeznaczona na rekreację. Pojawił się miedzy innymi plac zabaw oraz miejsce do spotkań mieszkańców na świeżym powietrzu.

KATEGORIA: BUDYNEK WIELORODZINNY
LOKALIZACJA: CZELADŹ – PIASKI
INWESTOR: SMG ŚLĄSK SP. Z O.O.
POWIERZCHNIA: 
ROK: 2021
AUTOR: PRZEMYSŁAW BRYMERSKI
WSPÓŁPRACA: JUSTYNA MOTYKA, RADOSŁAW KAMUSIŃSKI